دسته: تجهیزات استیل دارویی

                                                                            غلاف لوله استنلس استیل اتاق تمیز دارویی

                                                           (Cover  Of  Pipe For  Pharmaceutical Clean Room)

 

     

        کاربرد غلاف لوله استنلس استیل ( فولاد زنگ نزن ) :

غلاف لوله استنلس استیلفولاد زنگ نزن ) در دیوارهای ساندویچ پنل اتاق های تمیز دارویی (Clean Room) قرار می گیرد و باعث مهار لوله و جلوگیری از جابجایی هوای استریل اتاق از داخل و بیرون می شود.

دامنه تلورانس بین لوله استنلس استیلفولاد زنگ نزن ) و سوراخ داخل غلاف لوله استنلس استیلفولاد زنگ نزن ) بسیار کم می باشد.

غلاف لوله استنلس استیلفولاد زنگ نزن ) با ماشین آلات CNC به صورت کم با دقت تراش خورده است. تاجهت آب بندی با توجه به هزینه بالای چسب سیلیکونی کمتر مصرف گردد.

                                               

                                                                                     

         طریقه ی نصب غلاف لوله استنلس استیل ( فولاد زنگ نزن ) :

در وهله اول دیوار ساندویچ پنل را به اندازه قطر خارجی غلاف لوله استنلس استیلفولاد زنگ نزن ) سوراخ کرده سپس از یک طرف غلاف لوله استنلس استیلفولاد زنگ نزن) را وارد سوراخ نموده و از طرف دیگر(پشت دیوار) پولک را جا زده و مهره آن را به پشت پولک بسته و محکم می نماییم و از این به بعد می توان لوله انتقال مایعات دارویی را به اتاق تمیز از داخل غلاف لوله استنلس استیل (فولاد زنگ نزن ) هدایت نمود.

                                                                                                     

                                                                

 

 

         ویژگی های مهم غلاف لوله استنلس استیل ( فولاد زنگ نزن ) :

                                                                   

      اجزای غلاف لوله استنلس استیل ( فولاد زنگ نزن ) :

                                                               

 

 

 

        تعریف اتاق تمیز:

اتاق تمیز( pharmaceutical clean room ) اصولاً به محیطی گفته می‌شود که جهت تولید یا تحقیقات علمی و صنعتی در آن فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد و در این محیط مقدار آلاینده های زیست‌ محیطی بسیار پایین‌تر از حد معمول فضای یک محیط بسته می‌باشد.

آلاینده‌های معمول عبارتند از: گرد و غبار، میکروبهای معلق در فضا و بخار مایعات محیطی. به‌طور دقیق تر اتاق تمیز محیطی با آلایش کنترل شده ذرات معلق در فضاست که در هر متر مکعب آن تعداد معینی ذره موجود است. به‌طور مثال در ساختار تعریف شده در 9ISO برای اتاق‌های تمیز تعداد کمتر از ۳۵ میلیون ذره در هر متر مکعب تشریح شده‌است.‎

                                                       

 

        کاربرد اتاق تمیز:

اتاق‌های تمیز معمولاً برای تولید مواد نیمه رسانا مانند ژرمانیوم، سیلیکون یا برای تولید لوازم تکنولوژیک پزشکی و زمینه‌های دیگر که تولیدات مربوط به آن‌ها نیاز به محیطی کنترل شده دارند.

                                                                                                                                


        هوای اتاق تمیز:
جریان هوای هدایت شده به داخل اتاق‌های تمیز توسط دستگاه مخصوص تصفیه و فیلتر می‌شوند و همچنین هوای داخل محیط به‌ طور دائم در چرخش و تصفیه مجدد قرار می‌گیرد و توسط دستگاه‌های تمیزکننده ذرات هوابرد با اثر بر ذرات بسیار ریز میکرونی (HEPA) یا (ULPA) پردازش می‌شوند تا ذرات ایجاد شده در محیط اتاق تمیز در فیلترها تله شوند.

از نظر جریان هوا می‌توان اتاق‌های تمیز را به دودسته کلی تقسیم نمود: 1- اتاق تمیز با جریان لامینار (یک سویه) 2- اتاق تمیز با جریان غیر لامینار (غیر یک سویه) انتخاب نوع جریان اتاق تمیز با توجه به کلاس اتاق تمیز و کاربرد اتاق تمیز مورد نظر صورت می‌گیرد. اتاق‌های تمیز با جریان لامینار یا یک سویه کلاس بالاتر و یا به عبارتی اتاق تمیز با درجه تمیزی بالاتری را فراهم می سازند در نتیجه در صنایع حساس تر به آلودگی‌های ذره‌ای و میکروبی از این نوع اتاق تمیز استفاده می نمایند.‎

                                    

     

     ویژگی های اتاق تمیز:

کارکنان از اتاق‌های تعویض لباس وارد اتاق تمیز می‌شوند و همواره از لباس‌های مخصوص و پوشیده مانند کلاه و ماسک و دستکش و روپوش و کفش ویژه و... بسته به کلاس بندی استفاده می‌کنند. حتی وسایل کار و دستگاه‌های موجود در اتاق تمیز نیز به شکلی طراحی شده‌اند تا کمترین تعداد ذرات معلق در هوا از نتیجه کارشان حاصل شود. قابل توجه‌است که اتاق تمیز محیط استریل نیست و الزاماً به دلیل تعداد کنترل شده ذرات معلق در هوای محیط، اتاق تمیز نامیده می‌شود.این ذرات توسط دستگاه شمارنده این ذرات قابل اندازه‌گیری هستند.

                                         
      فشار هوای اتاق تمیز:

برخی اتاق‌های تمیز دارای فشار مثبت هوا هستند و در این موارد در صورت وجود هرگونه درز و شیار در محیط اتاق تمیز به هوای بیرون، هوا از محیط اتاق تمیز خارج می‌شود و با این فشار مثبت هوا، از ورود هوای بیرون از این شیارها به داخل اتاق پیشگیری صورت می‌گیرد. برخی اتاق‌های تمیز نیز به دستگاه‌های ویژه کنترل رطوبت هوا مجهز هستند که تلاش می‌کنند تا در موارد مورد نیاز رطوبت محیط را پایین نگه دارند. اتاقهای تمیز در هر رده بنا بر تعریف اولیه و مشخص باید دما، رطوبت، فشار، ذرات معلق را پایش کنند.

                                          

جدول استاندارد غلاف لوله استنلس استیل ( فولاد زنگ نزن ):

                    

Main Menu